Gdy podejrzewasz, że małoletni:
Wersja A | Wersja B |
---|---|
Doświadcza ze strony innego małoletniego przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu (Uwaga! Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.), wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie: zadbaj o bezpieczeństwo małoletniego i odseparuj go od osoby podejrzanej o krzywdzenie, przeprowadź rozmowę z rodzicami/opiekunami dzieci uwikłanych w przemoc, równolegle powiadom najbliższy sąd rodzinny lub policję, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Uwaga! Zawiadomienie można zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie - opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie możesz też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji.). | Doświadcza ze strony innego małoletniego jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacji, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze): zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i odseparuj go od osoby podejrzanej o krzywdzenie, przeprowadź rozmowę osobno z rodzicami dziecka krzywdzącego i krzywdzonego oraz opracuj działania naprawcze, w przypadku powtarzającej się przemocy powiadom lokalny sąd rodzinny, wysyłając wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Uwaga! Wniosek należy złożyć na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ucznia. We wniosku podaj wszystkie znane Ci dane dziecka, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy – opisz, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowałeś/-aś). |
Doświadcza przemocy z uszczerbkiem na zdrowiu (Uwaga! Oznacza to spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała, np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie, a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.),wykorzystania seksualnego lub/i zagrożone jest jego życie: zadbaj o bezpieczeństwo dziecka - i odseparuj go od rodzica/opiekuna podejrzanego o krzywdzenie, zawiadom policję pod nr 112 lub 997 - (Uwaga! W rozmowie z konsultantem podaj swoje dane osobowe, dane dziecka, dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie). | Jest pokrzywdzony innymi typami przestępstw: poinformuj na piśmie policję lub - prokuraturę, wysyłając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Uwaga! Zawiadomienie możesz zaadresować do najbliższej jednostki. W zawiadomieniu podaj swoje dane osobowe, dane dziecka i dane osoby podejrzewanej o krzywdzenie oraz wszelkie znane Ci fakty w sprawie - opisz, co dokładnie się zdarzyło i kto może mieć o tym wiedzę. Zawiadomienie można też złożyć anonimowo, ale podanie przez Ciebie danych umożliwi organowi szybsze uzyskanie potrzebnych informacji). |
Doświadcza zaniedbania lub rodzic/opiekun dziecka jest niewydolny wychowawczo (np. małoletni chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej): zadbaj o bezpieczeństwo dziecka,− porozmawiaj z rodzicem/opiekunem,− powiadom o możliwości wsparcia− psychologicznego i/lub materialnego, w przypadku braku współpracy− rodzica/opiekuna powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej. | Doświadcza jednorazowo innej przemocy fizycznej (np. klapsy, popychanie, szturchanie), przemocy psychicznej (np. poniżanie, dyskryminacja, ośmieszanie) lub innych niepokojących zachowań (tj. krzyk, niestosowne komentarze):zadbaj o bezpieczeństwo dziecka - przeprowadź rozmowę - z rodzicem/opiekunem podejrzanym o krzywdzenie, powiadom o możliwości wsparcia - psychologicznego, w przypadku braku współpracy - rodzica/opiekuna lub powtarzającej się przemocy powiadom właściwy ośrodek pomocy społecznej (Uwaga! Ośrodek należy powiadomić na piśmie lub mailowo. Pamiętać należy o podaniu wszystkich znanych danych dziecka, tj. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, imion i nazwisk rodziców. Opisz wszystkie niepokojące okoliczności występujące w rodzinie i wszystkie znane Ci fakty), równoległe złóż do sądu rodzinnego - wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Uwaga! Wniosek składa się na piśmie do sądu rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. We wniosku podaje się wszystkie znane dane dziecka, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, oraz wszystkie okoliczności, które mogą być istotne dla rozstrzygnięcia sprawy – opis, co niepokojącego dzieje się w rodzinie, co zaobserwowano.). |
WNIOSEK O WGLĄD W SYTUACJĘ RODZINNĄ MAŁOLETNIEGO
Poznań, dn. …………………
Sąd Rejonowy
w …………………...............…
Wydział Rodzinny i Nieletnich
Wnioskodawca:
Imię, nazwisko
(Dyrektor)
Uczestnicy postępowania:
Imię i nazwisko małoletniego:
Data i miejsce urodzenia małoletniego, pesel:
Adres
(kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania)
Rodzice małoletniej/ego:
Imię i nazwisko matki:
Adres:
(kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania)
Inne dane kontaktowe – numer telefonu, adres mailowy:
Imię i nazwisko ojca:
Adres:
(kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu/mieszkania)
Inne dane kontaktowe – numer telefonu, adres mailowy:
Wniosek o wgląd w sytuację małoletniego
Działając jako dyrektor Przedszkola nr 82 na podstawie art. 572 kodeksu postępowania cywilnego oraz przyjętych w placówce Standardów Ochrony Małoletnich wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego/małoletniej
i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.
Uzasadnienie
(opis stanu faktycznego, zaobserwowane przez pracowników symptomy krzywdzenia małoletniego, dodatkowe czynniki ryzyka krzywdzenia małoletniego występujące w danej sytuacji), np.
Do gr. III uczęszcza małoletnia
(imię, nazwisko).
Małoletnia jest wyraźnie zaniedbana higienicznie, przychodzi do przedszkola w brudnych ubraniach, jest ubrana nieadekwatnie do pór roku. W trakcie dnia często mówi, że jest głodna, bo mama nie zdążyła przygotować obiadu.
Anna powiedziała wychowawcy, że tata nie ma pracy i często jest w domu z kolegami, razem piją alkohol. Anna zaprzecza, aby tata czy mama stosowali przemoc fizyczną.
(opis podjętych przez placówkę działań zgodnie z Polityką Ochrony Małoletnich, opinie przygotowane przez psychologa szkolnego/wychowawcę/pedagoga)
Mając powyższe fakty na uwadze można przypuszczać, że dobro małoletniej Anny jest zagrożone, a rodzice nie wykonują właściwie władzy rodzicielskiej. Dlatego zasadnym jest wgląd w sytuacje rodzinną małoletniej i ewentualne wsparcie rodziców.
Przedszkole podjęło w niniejszej sprawie następujące działania:
Przedszkole jako jednostka znająca już sytuację małoletniej rekomenduje następującedziałania:
Komentarz:
Specjaliści z JSO, którzy znają sytuację małoletniej i podejmowali już pewne działania w danej sprawie mogą zarekomendować sądowi pewne rozwiązania, którymi oczywiście sąd nie jest związany. Warto wskazać jakie działania szkoła już podejmowała [rozmowy z psychologiem, mediacje, rozmowy z różnymi członkami rodziny itd.], aby Sad nie powielał już wykonanych działań. Nie są to punktu obowiązkowe, jednak mogą usprawnić działania sądu.
Osobą zajmująca się sprawą małoletniej jest :
(stanowisko, imię, nazwisko)
(podpis osoby reprezentującej instytucję)
Załączniki:
Komentarz:
Wniosek należy złożyć do Sądu Rodzinnego i Nieletnich właściwego, że względu na miejsce faktycznego zamieszkania małoletniego, nie chodzi o miejsce zameldowania.
Należy zawsze podać imię, nazwisko małoletniego i adres pobytu. Tylko w takim wypadku Sąd może skutecznie pomóc, m.in. poprzez wysłanie do rodziny kuratora na wywiad.
……………………., dnia ………………
w
Wydział Rodzinny i Nieletnichul.
Niniejszym zawiadamiam o zachowaniu dziecka z Przedszkola nr 82
urodzonego dnia
(imię i nazwisko),
(data urodzenia, pesel)
Syna/córki
zamieszkałej
(imię i nazwisko matki),
(adres zamieszkania, dane kontaktowe)
oraz
zamieszkałego
(imię i nazwisko ojca),
(adres zamieszkania, dane kontaktowe)
celem rozważenia, czy niniejsze postępowanie stanowi przejaw demoralizacji lub czyn karalny oraz czy zachodzi potrzeba podjęcia wobec dziecka kroków prawnych przez Sąd.
W dniu
dziecko
(podać opis zachowania).
Świadkami tego zachowania były następujące osoby:
1.
2.
3.
Wobec dziecka zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci:
(pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz przedszkola-należałoby je wymienić)
nie zastosowano środka oddziaływania wychowawczego, ponieważ:
(np. rodzice ucznia nie wyrazili zgody na zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego przez dyrektora szkoły; nieletni uczeń nie wyraził zgody na zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego przez dyrektora szkoły; dyrektor uznał, że zastosowanie przez niego środka oddziaływania wychowawczego nie będzie wystarczające; w opinii dyrektora szkoły uczeń mógł dopuścić się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu/przestępstwa skarbowego)**.
Zastosowane środki nie przyniosły oczekiwanych efektów wychowawczych, ponieważ dziecko
(należy przedstawić postawę/zachowanie ucznia po zastosowaniu kary statutowej lub środka oddziaływania wychowawczego)**.
Postawa rodziców wobec ww. zachowania jest następująca:
..................................
(podpis dyrektora)
Załączniki:
(dokumenty potwierdzające zachowanie ucznia i podjęte środki)
1.
2.
3.
4.
*Niepotrzebne skreślić.
** Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy z 9.06.2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r., poz. 1700), w przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może (natomiast nie ma takiego obowiązku), za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeżeli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Środka oddziaływania wychowawczego nie stosuje w przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Podanie uzasadnienia niezastosowania środków oddziaływania wychowawczego nie jest obowiązkowe, natomiast może pozwolić sądowi ocenić sytuację ucznia, w tym kontekście stosowania środków przez ten sąd.
*** Należy pominąć, gdy wobec ucznia nie zastosowano kary statutowej ani środka oddziaływania wychowawczego